Porady i aktualności
Jak uchronić się przed nieoczekiwaną awarią samochodu?
Zapewne większość z nas doświadczyła niespodziewanej awarii samochodu gdzieś na odludziu. Z pewnością jest to bardzo stresująca i kosztowna przygoda, która na pewno nie chcielibyśmy powtórzyć.
Najczęstsze przyczyny awarii są stosunkowo trudne do zdiagnozowania, a ściągnięcie lokalnej pomocy drogowej zajmuje całe wieki która w dodatku okaże się bardzo kosztowna. Laweciarze często wykorzystują fakt, iż jesteśmy w opresji z której trudno będzie nam się wydostać bez ich pomocy, naliczając nam astronomiczne kwoty za swoją usługę. Z tego powodu chcielibyśmy przedstawić kilka rozwiązań które pozwolą wam zaoszczędzić nie tylko pieniędzy, ale i niezbędnego czasu.
Nie bacząc na przyczynę awarii naszego pojazdu, najważniejszą kwestią o której powinniśmy pamiętać, jest dbałość o szczególną ostrożność, dzięki której nie narazisz na niebezpieczeństwo siebie, ani innych uczestników ruchu drogowego. W miarę możliwości staraj się zatrzymać pojazd jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, a najlepiej na poboczu, parkingu, stacji paliw czy łące.
Postój pojazdu na drodze powinieneś sygnalizować poprzez włączenie świateł awaryjnych. Zgodnie z prawem za samochodem należy ustawić trójkąt ostrzegawczy:
- - na autostradzie trójkąt ostrzegawczy umieszczamy w odległości 100 metrów od pojazdu;
- - w terenie niezabudowanym trójkąt ostrzegawczy umieszczamy w odległości 30-50 metrów od pojazdu;
- - w terenie zabudowanym trójkąt ostrzegawczy umieszczamy za pojazdem lub na nim na wysokości nie większej niż 1 metr.
Najczęstszą sytuacją która nieoczekiwanie przydarza się nam na drodze jest przebicie lub rozdarcie opony. Teoretycznie jeżeli mamy koło zapasowe, wymiana nie powinna nam zająć dłużej niż 15-20 minut, lecz w praktyce wygląda to nieco gorzej. Najgorsza sytuacja jest, gdy na zewnątrz pada deszcz, śnieg lub wieje mocny wiatr. W takich warunkach samodzielna wymiana opony staję się nie lada wyzwaniem nawet dla najbardziej zaprawionych kierowców/mechaników. Na dodatek coraz częściej zamiast koła zapasowego w samochodzie wozimy zestawy naprawcze, które w przypadku większych uszkodzeń opony okazują się bezużyteczne. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwanie na pomoc innej osoby lub pomocy drogowej.Każdorazowe skorzystanie z usług pomocy drogowej bywa bardzo kosztowne, a wynosić może nawet 500 zł na odcinku zaledwie kilku kilometrów.
Z pewnością wielu kierowców pluje sobie w tym momencie w brodę, że nie wykupiło ubezpieczenia assistance, gwarantujące nieodpłatną ochronę w przypadku nieoczekiwanych problemów z samochodem.Kosz takiego ubezpieczenia waha się w granicy kilkudziesięciu złotych rocznie, a w razie awarii, czy kolizji zapewni nam szybką i kompleksową pomoc, oszczędzając jednocześnie stresu i nieprzewidzianych wydatków. Największym plusem owego ubezpieczenia jest fakt, iż korzystając z usług assistance nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów oraz nie stracisz zniżki za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia OC lub AC!
Nieoczekiwane awarie na drodze mogą zdarzyć się każdemu, nie ważne jakim autem jeździmy. Jeśli jednak jesteśmy na nie dobrze przygotowani, w znacznym stopniu ograniczymy wiążące się z tym konsekwencje. Z tego względu warto zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo i wygodę, by nie zostać zaskoczonym w jak najmniej oczekiwanej sytuacji.